Sinclair Lewis
Babbitt je izvrsna satira Sinclaira Lewisa o američkom društvu i načinu života američke srednje klase u ranim godinama dvadesetog stoljeća, između dva svjetska rata.
Paul Lintier
Naklada Jurčić svojim prijevodom knjige Paula Lintiera „Moj top“ želi obilježiti 100. obljetnicu I. svjetskog rata.
„Spremamo se na zajedničku večeru. Otvorio sam bocu staroga burgundca. S ulice, kroz otvoreni prozor, dopire velika buka. Istodobno nešto privlačno, neizrecivo prođe kroz nas obojicu. Pogledamo se. Boca je ostala nagnuta pokraj čaše. Rekoh: to je to! Le Mee čelom potvrdi. Potrčimo do prozora. Sva su lica održavala isti izraz čuđenja, zebnje i duševne smućenosti“.
Joris-Karl Huysmans
„U romanu 'En Route' Huysmans je očaran ljepotom liturgije i kršćanske umjetnosti. Glavno lice romana je Durtal, izmišljeni Huysmansov lik, koji predstavlja samog pisca. Na početku romana Durtal vjeruje u Boga, ali njegov odnos prema Bogu i katolicizmu je samo estetski. On se mora očistiti, otarasiti svoga nemoralnog življenja, ćudoredno preobraziti da bi postao katolikom.“
Iz pogovora dr. Adalberta Rebića
Gustave Flaubert
Sentimentalni odgoj je roman Gustavea Flauberta o korozivnom učinku vremena na mladenačke iluzije. Vrijeme prolazi, a situacije ostaju gotovo iste.
Antoine de Saint-Exupery
Postumno djelo Utvrda (Citadelle) nastavlja autorovu zaokupljenost sličnim temama kao u Malom princu, možda nešto više pesimističnim u pogledu doživljavanja ljudske sudbine/sudbine ljudskoga postojanja. No djelo u kojem se često rabe parabole i prispodobe, dvije temeljne književne vrste Novoga zavjeta, posebno ističe autorovo promišljanje smisla ljudskoga života i trajnoga razloga življenja u ideji čovjeka kao čuvara i promicatelja civilizacijskih vrjednota. Citadelle tvori sumu Saint-Exuperyja i sabire njegove meditacije o ljudskom životu.